Skip to content

1626 Princeton AveLawrence Township, NJ 08648

Built 2009
Commercial

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Sep 20, 2007

Property Information

Block102
Lot86
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class---
DescriptionAT&T STORE
Dwellings1
ZoningNC-1
Sq Footage1,831
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,800
29%
Improvement Value:$191,500
71%
Total Assessment$270,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,374+2.0%
2024$8,206+3.2%
2023$7,955+1.4%
2022$7,844+1.3%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 5730, Page 41