Skip to content

2223 Brunswick AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1927
Commercial

Last Sale Price
$66,500
Last Sale Date
Aug 18, 2000

Property Information

Block1506
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
DescriptionPROF OFFICE
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,761
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,600
30%
Improvement Value:$187,400
70%
Total Assessment$268,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,303+2.0%
2024$8,136+3.2%
2023$7,887+1.4%
2022$7,777+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$66,500
DeedBook 3924, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1927