Skip to content

1113 Brunswick AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1923

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Dec 9, 2021

Property Information

Block103
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class27
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningNC-1
Sq Footage1,522
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,700
34%
Improvement Value:$82,400
66%
Total Assessment$125,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,876+2.1%
2024$3,798+3.2%
2023$3,682+1.4%
2022$3,630+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000
Sq Ft1,522DeedBook 6468, Page 1999Recorded12/27/2021

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4474, Page 176

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 2648, Page 214

Property Sale

Sale
$57,500
DeedBook 2300, Page 403

Property Built

Built

Year Built: 1923