Skip to content

26 Vermont StLawrence Township, NJ 08648

Built 1923

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 30, 2002

Property Information

Block104
Lot50
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,416
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,200
39%
Improvement Value:$79,100
61%
Total Assessment$129,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,756+2.2%
2024$3,676+3.4%
2023$3,555+1.5%
2022$3,502+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$93,000
DeedBook 3254, Page 287

Property Sale

SaleMulti
$87,500
DeedBook 2718, Page 261

Property Sale

SaleMulti
$52,500
DeedBook 2284, Page 678

Property Built

Built

Year Built: 1923