Skip to content

1237 Brunswick AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1935

Last Sale Price
$173,000
Last Sale Date
Aug 29, 2012

Property Information

Block105
Lot39
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningNC-1
Sq Footage1,775
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,900
29%
Improvement Value:$125,200
71%
Total Assessment$176,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,456+2.0%
2024$5,346+3.2%
2023$5,183+1.4%
2022$5,110+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$173,000
DeedBook 6157, Page 291

Property Sale

SaleMulti
$103,000
DeedBook 3138, Page 209

Property Built

Built

Year Built: 1935