Skip to content

1215 Brunswick AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1934

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Apr 23, 2018

Property Information

Block105
Lot45
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningNC-1
Sq Footage1,421
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,000
30%
Improvement Value:$95,600
70%
Total Assessment$136,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,232+2.0%
2024$4,147+3.2%
2023$4,020+1.4%
2022$3,964+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft1,421DeedBook 6324, Page 962Recorded4/26/2018

Property Built

Built

Year Built: 1934