Skip to content

940 Lanning AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1950

Last Sale Price
$254,000
Last Sale Date
Sep 23, 2004

Property Information

Block106
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,274
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,800
28%
Improvement Value:$133,300
72%
Total Assessment$185,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,734+2.0%
2024$5,620+3.2%
2023$5,447+1.4%
2022$5,372+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$254,000
DeedBook 4895, Page 112

Property Sale

SaleMulti
$66,000
DeedBook 3243, Page 303

Property Built

Built

Year Built: 1950