Skip to content

1734 Princeton AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 9, 2010

Property Information

Block106
Lot44
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class33
Description2SS
Dwellings1
ZoningNC-1
Sq Footage1,292
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,900
50%
Improvement Value:$32,700
50%
Total Assessment$65,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,032+2.0%
2024$1,992+3.2%
2023$1,931+1.4%
2022$1,904+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$267,500
DeedBook 3623, Page 118

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 2427, Page 815

Property Built

Built

Year Built: 1919