Skip to content

713 Trumbull AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 31, 2015

Property Information

Block1101
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage960
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,300
40%
Improvement Value:$80,800
60%
Total Assessment$135,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,935+2.2%
2024$3,852+3.4%
2023$3,726+1.5%
2022$3,671+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1928