Skip to content

743 Puritan AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 18, 2022

Property Information

Block405
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage907
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,500
34%
Improvement Value:$111,600
66%
Total Assessment$169,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,239+2.0%
2024$5,134+3.2%
2023$4,977+1.4%
2022$4,907+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$185,000
Sq Ft907DeedBook 6433, Page 158Recorded3/4/2021

Property Built

Built

Year Built: 1920