Skip to content

717 Cherry Tree LaLawrence Township, NJ 08648

Built 1925

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Dec 14, 2012

Property Information

Block1103
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,020
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,800
50%
Improvement Value:$57,900
50%
Total Assessment$114,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,553+2.0%
2024$3,482+3.2%
2023$3,376+1.4%
2022$3,329+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 6161, Page 1788

Property Built

Built

Year Built: 1925