Skip to content

745 Cherry Tree LaLawrence Township, NJ 08648

Built 1942

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 3, 2022

Property Information

Block1103
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,320
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,300
32%
Improvement Value:$110,600
68%
Total Assessment$161,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,016+2.0%
2024$4,915+3.2%
2023$4,765+1.4%
2022$4,698+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1942