Skip to content

735 Lawrence Rd

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1940

Last Sale Price
$358,000
Last Sale Date
Jan 30, 2004

Property Information

Block1301
Lot31.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page1301

Building Details

Building Class18
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,562
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,800
30%
Improvement Value:$214,100
70%
Total Assessment$305,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,477+2.0%
2024$9,287+3.2%
2023$9,003+1.4%
2022$8,877+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$358,000
DeedBook 4719, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 1940