Skip to content

142 Gedney Rd

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1937

Last Sale Price
$379,900
Last Sale Date
Mar 1, 2021

Property Information

Block1906
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,536
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,800
28%
Improvement Value:$230,400
72%
Total Assessment$318,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,858+2.0%
2024$9,661+3.2%
2023$9,365+1.4%
2022$9,234+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$379,900
Sq Ft2,536DeedBook 6433, Page 1883Recorded3/11/2021

Property Built

Built

Year Built: 1937