Skip to content

518 Drexel AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1940

Last Sale Price
$264,900
Last Sale Date
Oct 4, 2002

Property Information

Block1302
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page1301

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,357
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,200
43%
Improvement Value:$119,900
57%
Total Assessment$210,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,509+2.0%
2024$6,379+3.2%
2023$6,183+1.4%
2022$6,097+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$264,900
DeedBook 4397, Page 222

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 2799, Page 57

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 2451, Page 440

Property Built

Built

Year Built: 1940