Skip to content

37 Meadowbrook AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1940

Last Sale Price
$267,500
Last Sale Date
Jul 1, 2016

Property Information

Block1303
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page1302

Building Details

Building Class17
Description1.5SB
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,674
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,300
35%
Improvement Value:$164,700
65%
Total Assessment$252,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,807+2.0%
2024$7,651+3.2%
2023$7,416+1.4%
2022$7,313+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$267,500

From:

To:

Sq Ft1,674DeedBook 6260, Page 1558Recorded9/2/2016

Property Sale

Sale
$309,900
DeedBook 5354, Page 55

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 2607, Page 227

Property Built

Built

Year Built: 1940