Skip to content

19 Meadowbrook AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1933

Last Sale Price
$129,900
Last Sale Date
Jul 8, 1999

Property Information

Block1303
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page1302

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,547
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,300
41%
Improvement Value:$134,200
59%
Total Assessment$227,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,048+2.0%
2024$6,907+3.2%
2023$6,695+1.4%
2022$6,602+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$129,900
DeedBook 3629, Page 255

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 2568, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 1933