Skip to content

36 Vermont StLawrence Township, NJ 08648

Built 1923

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Jul 31, 2002

Property Information

Block104
Lot56
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class27
Description2SS G1
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,498
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,200
34%
Improvement Value:$95,600
66%
Total Assessment$145,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,517+2.0%
2024$4,426+3.2%
2023$4,291+1.4%
2022$4,231+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 4337, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1923