Skip to content

172 Meriline AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1920

Last Sale Price
$82,000
Last Sale Date
Nov 16, 1998

Property Information

Block1307
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page1302

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,378
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,600
46%
Improvement Value:$74,800
54%
Total Assessment$138,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,288+2.1%
2024$4,202+3.2%
2023$4,073+1.4%
2022$4,016+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$82,000
DeedBook 3500, Page 176

Property Built

Built

Year Built: 1920