Skip to content

147 Altamawr AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1940

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 16, 2013

Property Information

Block1308
Lot59
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page1302

Building Details

Building Class16
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,356
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,800
43%
Improvement Value:$84,800
57%
Total Assessment$148,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,604+2.1%
2024$4,512+3.2%
2023$4,373+1.4%
2022$4,312+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940