Skip to content

18 Meriline AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1900

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Nov 30, 2022

Property Information

Block1308
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page1302

Building Details

Building Class16
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage791
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,400
53%
Improvement Value:$66,600
47%
Total Assessment$141,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,368+2.0%
2024$4,281+3.2%
2023$4,150+1.4%
2022$4,092+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,000
Sq Ft791DeedBook 6508, Page 1184Recorded12/5/2022

Property Built

Built

Year Built: 1900