Skip to content

121 Altamawr AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1992

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jun 16, 2004

Property Information

Block1308
Lot64
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page1302

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,836
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,800
28%
Improvement Value:$163,400
72%
Total Assessment$227,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,039+2.0%
2024$6,898+3.2%
2023$6,687+1.4%
2022$6,593+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 4843, Page 138

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 2601, Page 962

Property Built

Built

Year Built: 1992