Skip to content

23 Altamawr AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1962

Last Sale Price
$284,500
Last Sale Date
Mar 21, 2019

Property Information

Block1308
Lot85
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page1302

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,430
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,500
28%
Improvement Value:$165,800
72%
Total Assessment$229,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,104+2.0%
2024$6,962+3.2%
2023$6,748+1.4%
2022$6,654+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$284,500

From:

To:

Sq Ft1,430DeedBook 6363, Page 1739Recorded4/12/2019

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,326DeedBook 6180, Page 1268Recorded10/15/2013

Property Sale

Sale
$114,000
DeedBook 6158, Page 966

Property Built

Built

Year Built: 1962