Skip to content

45 Northbrook AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1984

Last Sale Date
Oct 1, 2024

Property Information

Block1310
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page1302

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,004
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,100
27%
Improvement Value:$181,000
73%
Total Assessment$248,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,686+2.0%
2024$7,532+3.2%
2023$7,302+1.4%
2022$7,200+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1984