Skip to content

87 Eldridge Ave

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 17, 2024

Property Information

Block1316
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page1302

Building Details

Building Class17
Description1.5SS
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,830
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,100
30%
Improvement Value:$154,300
70%
Total Assessment$220,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,828+2.0%
2024$6,691+3.2%
2023$6,486+1.4%
2022$6,396+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6572, Page 882

Property Built

Built

Year Built: 1970