Skip to content

2083 Princeton Pike

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1952

Last Sale Price
$128,000
Last Sale Date
Aug 20, 1993

Property Information

Block1401
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,336
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,300
35%
Improvement Value:$125,000
65%
Total Assessment$192,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,957+2.0%
2024$5,838+3.2%
2023$5,659+1.4%
2022$5,581+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 2718, Page 73

Property Built

Built

Year Built: 1952