Skip to content

484 Lawrence RdLawrence Township, NJ 08648

Built 1954

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Jan 8, 2016

Property Information

Block1401
Lot40
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1.5SS G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,240
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,900
35%
Improvement Value:$123,400
65%
Total Assessment$191,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,926+2.0%
2024$5,808+3.2%
2023$5,630+1.4%
2022$5,552+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,240DeedBook 6239, Page 422Recorded1/21/2016

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft1,240DeedBook 6193, Page 517Recorded5/16/2014

Property Built

Built

Year Built: 1954