Skip to content

144 Graf Ave

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1955

Last Sale Price
$249,900
Last Sale Date
Mar 23, 2007

Property Information

Block1502
Lot32
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,104
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,600
37%
Improvement Value:$115,200
63%
Total Assessment$182,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,663+2.0%
2024$5,550+3.2%
2023$5,380+1.4%
2022$5,305+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$249,900
DeedBook 5604, Page 45

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 3820, Page 283

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 2505, Page 356

Property Built

Built

Year Built: 1955