Skip to content

147 Harmony AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1954

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Jun 21, 2013

Property Information

Block1003
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,092
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,400
34%
Improvement Value:$133,700
66%
Total Assessment$204,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,323+2.0%
2024$6,196+3.2%
2023$6,007+1.4%
2022$5,923+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 6172, Page 1162

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 4621, Page 54

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 4342, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1954