Skip to content

806 Bunker Hill AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 19, 2017

Property Information

Block1505
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,176
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,000
32%
Improvement Value:$184,800
68%
Total Assessment$271,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,420+2.0%
2024$8,252+3.2%
2023$7,999+1.4%
2022$7,888+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft2,176DeedBook 6263, Page 236Recorded9/26/2016

Property Built

Built

Year Built: 1927