Skip to content

2235 Brunswick Ave

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1940

Last Sale Price
$518,000
Last Sale Date
Aug 16, 2024

Property Information

Block1505
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,326
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,900
27%
Improvement Value:$213,000
73%
Total Assessment$289,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,377+2.0%
2024$8,209+3.2%
2023$7,958+1.4%
2022$7,847+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$518,000
Sq Ft2,326DeedBook 6565, Page 1331Recorded8/19/2024

Property Built

Built

Year Built: 1940