Skip to content

739 Mayflower AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1941
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 25, 2023

Property Information

Block1601
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,247
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,100
35%
Improvement Value:$131,300
65%
Total Assessment$201,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2003$2,875+0.6%
2002$2,857+0.2%
2001$2,850+2.9%
2000$2,771+3.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1941