Skip to content

735 Mayflower Ave

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1946

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Aug 30, 2002

Property Information

Block1601
Lot22.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description2SB G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,636
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,300
33%
Improvement Value:$145,700
67%
Total Assessment$216,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,692+2.0%
2024$6,558+3.2%
2023$6,357+1.4%
2022$6,268+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 4358, Page 236

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 3077, Page 308

Property Built

Built

Year Built: 1946