Skip to content

86 Irwin Pl

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1940

Last Sale Price
$238,000
Last Sale Date
Feb 15, 2019

Property Information

Block1803
Lot46
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,557
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,700
37%
Improvement Value:$139,500
63%
Total Assessment$221,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,603+2.1%
2024$6,466+3.3%
2023$6,260+1.5%
2022$6,169-2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$238,000

From:

To:

Sq Ft1,557DeedBook 6360, Page 1532Recorded3/13/2019

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 2489, Page 521

Property Built

Built

Year Built: 1940