Skip to content

713 Bunker Hill AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1936

Last Sale Price
$162,000
Last Sale Date
Sep 3, 2014

Property Information

Block1603
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,028
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,800
30%
Improvement Value:$169,800
70%
Total Assessment$243,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,547+2.0%
2024$7,396+3.2%
2023$7,169+1.4%
2022$7,069+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$162,000
DeedBook 6204, Page 759

Property Sale

SaleMulti
$153,000
DeedBook 2923, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 1936