Skip to content

712 Bunker Hill AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1925

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Sep 12, 1991

Property Information

Block1605
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,277
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
40%
Improvement Value:$121,900
60%
Total Assessment$203,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,317+2.0%
2024$6,190+3.2%
2023$6,001+1.4%
2022$5,917+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 2578, Page 405

Property Built

Built

Year Built: 1925