Skip to content

715 President AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1964

Last Sale Price
$343,000
Last Sale Date
Sep 14, 2020

Property Information

Block1605
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,708
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,800
31%
Improvement Value:$162,300
69%
Total Assessment$236,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,314+2.0%
2024$7,168+3.2%
2023$6,948+5.3%
2022$6,602-2.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$343,000

From:

To:

Sq Ft1,708DeedBook 6415, Page 1882Recorded9/29/2020

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,708DeedBook 6209, Page 559Recorded12/23/2014

Property Sale

SaleMulti
$235,000
DeedBook 4638, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1964