Skip to content

741 Lake Dr

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1923

Last Sale Price
$339,000
Last Sale Date
Sep 5, 2017

Property Information

Block1606
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description2SS G2
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,009
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,600
31%
Improvement Value:$187,800
69%
Total Assessment$272,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,439+2.0%
2024$8,270+3.2%
2023$8,017+1.4%
2022$7,905+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$339,000

From:

To:

Sq Ft2,009DeedBook 6299, Page 407Recorded9/8/2017

Property Built

Built

Year Built: 1923