Skip to content

750 President Ave

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1929

Last Sale Date
Oct 3, 2024

Property Information

Block1606
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,631
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,700
37%
Improvement Value:$138,000
63%
Total Assessment$217,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,744+2.0%
2024$6,609+3.2%
2023$6,407+1.4%
2022$6,318+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1929