Skip to content

119 Villanova DrLawrence Township, NJ 08648

Built 1952

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Apr 27, 2020

Property Information

Block1701
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,577
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,100
32%
Improvement Value:$170,200
68%
Total Assessment$249,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,723+2.0%
2024$7,569+3.2%
2023$7,337+9.9%
2022$6,678+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft1,577DeedBook 6405, Page 1010Recorded6/8/2020

Property Sale

Sale
$251,500

From:

To:

Sq Ft1,577DeedBook 6295, Page 233Recorded8/7/2017

Property Built

Built

Year Built: 1952