Skip to content

133 Glenview Dr

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1950

Last Sale Price
$239,000
Last Sale Date
Mar 17, 2014

Property Information

Block1704
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,294
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,800
34%
Improvement Value:$147,900
66%
Total Assessment$222,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,899+2.0%
2024$6,761+3.2%
2023$6,554+1.4%
2022$6,463+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$239,000

From:

To:

Sq Ft1,294DeedBook 6190, Page 768Recorded4/1/2014

Property Built

Built

Year Built: 1950