Skip to content

143 Glenview DrLawrence Township, NJ 08648

Built 1950

Last Sale Price
$177,000
Last Sale Date
Apr 13, 2017

Property Information

Block1704
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,189
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,400
33%
Improvement Value:$119,300
67%
Total Assessment$178,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,536+2.0%
2024$5,425+3.2%
2023$5,259+1.4%
2022$5,186+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$177,000

From:

To:

Sq Ft1,189DeedBook 6282, Page 9Recorded4/17/2017

Property Built

Built

Year Built: 1950