Skip to content

23 Devon AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 16, 2001

Property Information

Block1803
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,672
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,300
34%
Improvement Value:$153,400
66%
Total Assessment$233,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,240+2.0%
2024$7,095+3.2%
2023$6,878+1.4%
2022$6,782+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$159,900
DeedBook 2946, Page 38

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 2559, Page 858

Property Built

Built

Year Built: 1925