Skip to content

25 Devon Ave

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1920

Last Sale Price
$266,000
Last Sale Date
Oct 4, 2002

Property Information

Block1803
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,575
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,300
28%
Improvement Value:$207,100
72%
Total Assessment$287,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,904+2.0%
2024$8,725+3.2%
2023$8,458+1.4%
2022$8,340+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$266,000
DeedBook 4395, Page 252

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 3635, Page 123

Property Built

Built

Year Built: 1920