Skip to content

35 Gedney RdLawrence Township, NJ 08648

Built 1958

Last Sale Price
$232,000
Last Sale Date
Jun 27, 2014

Property Information

Block1904
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,180
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,500
40%
Improvement Value:$122,300
60%
Total Assessment$204,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,345+2.0%
2024$6,218+3.2%
2023$6,027+1.4%
2022$5,943+1.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$232,000

From:

To:

Sq Ft1,180DeedBook 6196, Page 1273Recorded7/3/2014

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 5882, Page 42

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 3436, Page 83

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 2874, Page 121

Property Built

Built

Year Built: 1958