Skip to content

39 Gedney RdLawrence Township, NJ 08648

Built 1954

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Apr 28, 2005

Property Information

Block1904
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,180
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,500
34%
Improvement Value:$160,100
66%
Total Assessment$242,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,516+2.0%
2024$7,365+3.2%
2023$7,140+1.4%
2022$7,040+6.4%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 5042, Page 48

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 3319, Page 269

Property Built

Built

Year Built: 1954