Skip to content

2322 Princeton PikeLawrence Township, NJ 08648

Built 1925

Last Sale Price
$106,000
Last Sale Date
Aug 30, 1991

Property Information

Block2001
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class28
Description2SF G2
Dwellings2
ZoningR-4
Sq Footage2,128
Acreage0.94

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,600
39%
Improvement Value:$143,000
61%
Total Assessment$235,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,299+2.0%
2024$7,153+3.2%
2023$6,934+1.4%
2022$6,837+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 2576, Page 978

Property Built

Built

Year Built: 1925