Skip to content

118 Altamawr AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1918

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Apr 21, 2003

Property Information

Block1309
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page1302

Building Details

Building Class16
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,099
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,300
44%
Improvement Value:$85,600
56%
Total Assessment$152,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,737+2.0%
2024$4,642+3.2%
2023$4,500+1.4%
2022$4,437+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4521, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 1918