Skip to content

121 Coolidge AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1983

Last Sale Date
Aug 1, 2024

Property Information

Block2003
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2001

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage990
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,500
39%
Improvement Value:$128,200
61%
Total Assessment$208,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,466+2.0%
2024$6,336+3.2%
2023$6,142+1.4%
2022$6,056+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1983