Skip to content

126 Coolidge AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1978

Last Sale Price
$176,500
Last Sale Date
Jul 5, 2001

Property Information

Block2006
Lot33
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2001

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,056
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,500
39%
Improvement Value:$125,900
61%
Total Assessment$206,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,144+2.1%
2024$6,016+3.3%
2023$5,824+1.5%
2022$5,740+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$176,500
DeedBook 4089, Page 73

Property Sale

Sale
$161,900
DeedBook 3874, Page 272

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 2394, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1978